Ticaret Başmüfettişi Faruk ŞEN'in menşe kavramını tüm yönleriyle ele alan "MENŞE KURALLARI" kitabı...


Sayı    : 2020 / 1187                                     30.10.2020

Konu   : Menşe Kuralları Kitabı,

 

Değerli Üyelerimiz,

 

T.C. Ticaret Bakanlığı Ticaret Başmüfettişi Sayın Faruk ŞEN tarafından hazırlanan ve menşe kavramını tüm yönleriyle ele alan "MENŞE KURALLARI” kitabını https://www.gtmd.org.tr/?sf=1 ve https://www.gumrukkitap.com/ adreslerinden temin edebilirsiniz.

Üyelerimize ve meslektaşlarımıza önemle duyurulur.

Saygılarımızla,

BURSA GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

KİTAP TANITIM METNİ

MENŞE KURALLARI

Bu kitapta menşe kavramı tüm yönleriyle ele alınmıştır. Tercihli olmayan menşe kavramı konuya ilişkin uluslararası çalışmalar ışığında incelenerek uluslararası seviyede güncel durum analiz edilmiş, Türkiye’de uygulanan tercihli olmayan menşe kuralları ile menşe şahadetnamesi aranacak haller ticaret politikası önlemleri, ilave gümrük vergileri ve ek mali yükümlülükler yönüyle kapsamlı bir şekilde irdelenmiştir.

Diğer taraftan Tercihli ticaret sistemi, tercihli ticaret uygulamaları, ticaret sapması ve menşe kümülasyonu kavramsal açıdan incelenmiş, Genelleştirilmiş Tercihler Sisteminin (GTS), Pan-Avrupa Akdeniz Menşe Kümülasyon Sisteminin (PAAMKS) ve Türkiye tarafından imzalana diğer Serbest Ticaret Anlaşmalarının kapsam ve işleyişi, bu sistemlerdeki menşe kuralları, kümülasyon türleri ve uygulama biçimleri, menşe belgeleri ve bunlara ilişkin usul işlemleri detaylı bir şekilde incelenmiştir.

 

MENŞE KURALLARI KİTABI

Eklenen Dosyalar
İndir - 1_d_0_icerik_3760_1604061655_2.pdf