Başkandan Mesaj
 
 

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM,

Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının 3 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu meslek komiteleri ve meclis üyesi seçimlerinde 44. Komiteden (yük taşıma işleri antrepo gümrükleme ve lojistik hizmetleri) derneğimiz olarak gümrük müşavirlerinin sesini iş dünyasına daha yakından duyurmak için çalışmalar yaptık. Komite açılımından da anlaşılacağı üzere tüm yurt içi nakliye firmaları, kargo şirketleri, iç taşıma, depolama, vs. gibi firmaları kapsasa da çok kısa süre içinde organize olarak temsil noktasında sayısal olarak diğer meslek örgütlerine nazaran az olmamıza rağmen siz değerli meslektaşlarımızın eksiksiz desteği ve yine sizlerin paydaşlarımız ile olan diyalogları sayesinde seçime heyecan katarak diğer meslek gruplarına ciddi bir rakip olduğumuz aşikardır.

Bu vesileyle, yoğun iş temponuz içinde çalışmalarda bizlere destek olan ve eksiksiz olarak oy kullanmaya gelen meslektaşlarımıza şahsım ve Yönetim Kurulundaki arkadaşlarım adına ayrı ayrı teşekkür ederim.

Her yıl geleneksel olarak düzenlemekte olduğumuz BUGÜMDER Halı Saha Futbol Turnuvamızın 15’incisi, 12 takımın katılıyla 07.04.2018 Cumartesi günü başlamış bulunmaktadır. Bu ve buna benzer sosyal aktivite ve organizasyonlarda oyuncu ve seyirci olarak camiamızı birlik ve beraberlik içerisinde görmek dayanışmayı arttırmaktadır. Turnuvaya katılan tüm takımlarımıza öncelikle başarılar diler, sakatsızlık ve centilmenlik içerisinde turnuvamızın tamamlanmasını temenni ederim.

Bildiğiniz üzere her yıl Gümrük Müşavir Yardımcılığı ve Gümrük Müşavirliği sınavlarına giren arkadaşlarımız için kurs düzenlenmektedir. Bu yıl kurs uygulamamızda yenilik yapmış ve kursumuzu uzun bir döneme yayarak başlatmış bulunmaktayız. Bu süreç içerisinde kursumuza katılım sağlayan arkadaşlarımızın sınavlarında başarılı olmaları adına kendilerinden gelen talepler de değerlendirilerek kursumuza yön verilmektedir. Sınav tarihine yakın zamana kadar devam edecek kursumuza katılım sağlayan arkadaşlarımızın devamlılığı başarıyı yakalamak adına büyük önem arz etmektedir.  

Son dönemin en güncel konularından birisi de ihracat maliyetlerinin azaltılması ve bu konuda gerek Gümrük ve Ticaret Bakanlığı gerekse Ekonomi Bakanlığı nezdinde yapılan tüm çalışmalara aktif olarak katılım sağlanmış olup, farklı kurumlarca Gümrük Müşavirliği Asgari Ücret Tarifesi üzerinden yapılan olumsuz lobi faaliyetlerine karşı beş dernek olarak ortaklaşa büyük mücadele verilmiştir.

Değerli Meslektaşlarım,

Mesleğimizin yaşaması adına olmazsa olmazımız olarak kabul ettiğimiz Asgari Ücret Tarifesinin yaşatılması, savunulması ve uyulması noktalarında tüm meslektaşlarımızın hassasiyetini sonuna kadar korumalarını önemle rica ediyoruz.

Yaptığımız ve yapacağımız tüm faaliyet ve çalışmalar hakkında sizlere yazılarımla bilgilendirmeler yapmaya devam edeceğimi bildirir, şahsım ve Yönetim Kurulu arkadaşlarım adına gelecek tüm soru, görüş ve önerilerinizi beklediğimizi belirtir, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 

Saygılarımla,

                                                                                                    Orhan KATTAŞ

                                                                                               Yön. Kur. Başkanı